ÚRYVOK  Z  KNIHY


                 Za všetko môže cukor

"Počkaj na mňa, Natália!" zakričal na svoju sestru Matej. Aj keď bol od sestry - dvojčaťa mladší len o pár minút, vždy mal pocit, že na ňu musí tak trochu dávať pozor. "No dobre," zastavila sa Natálka. Práve dnes nemala najlepšiu náladu, lebo ich rodičia oboch poriadne vyhrešili.

"Nechápem, prečo nemôžeme jesť sladkosti každý deň. Iné deti môžu a my nie," posťažovala sa, keď sa spolu s Matejom usadili na ich obľúbenom mieste.

"Aha, koho to tu dnes máme? Poď sem, Kakaovník, prišli naši milí prváčikovia od pani učiteľky Zlatej," ozval sa prívetivý hlas pani cukrárky, ktorú všetky deti z okolia volali Čokoládka. Čokoládka nebola celkom obyčajná cukrárka. Spolu s Kakaovníkom vlastnoručne vyrábali čokoládové dobroty v malej továrničke.

"A čože ste takí smutní?" spýtal sa Kakaovník.

Prisadol si k deťom a trochu nervózne si poťahoval dlhé husté fúzy, ktoré mal na koncoch vytočené dohora.

"Naši rodičia nechcú, aby sme jedli sladkosti," vysvetľoval Matej.
"Podľa nich sú nezdravé a zničia nám zuby," doplnila brata Natália.

"Nezdravé? Odkiaľ na to prišli?" Čokoládka sa zatvárila celkom nahnevane.

"Vraj kvôli cukru. Spôsobuje zubné kazy a oslabenie imunity. Aspoň tak to hovorí mama," prezradil Matej s nešťastným výrazom na tvári.

Čokoládka a Kakaovník lipli na svojich malých hosťoch. Trápilo ich, ak neboli všetky deti z ich mestečka šťastné. Odkedy sa presťahovali do Čokoládkova, vždy sa snažili vyrábať tie najsladšie a najchutnejšie dobroty práve kvôli detskému úsmevu. A teraz? Čo sa stane, ak je to pravda, a cukor, ktorý pridávajú do všetkých bonbónov, zákuskov, tortičiek a zmrzliny, je naozaj nezdravý?
"Musíme s tým niečo urobiť!" nemohol sa už pozerať Kakaovník na Čokoládkin skormútený výraz.
"Myslíš, že dokážeme vyrábať aj zdravé maškrty?" ozval sa Čokoládkin hlas plný obavy a neistoty.
"To hneď zistíme," pokýval hlavou Kakaovník a sadol si vedľa Čokoládky. Z nenápadného šuplíka pod stolom vytiahol starú knihu plnú múdrostí, na oči si nasadil okuliare a spolu s Čokoládkou sa pustili do hľadania veľkého tajomstva. 

             

Matejov sen

V príbehu Kakaovník prezradí deťom veľké tajomstvo. 

Newsletter: 

Prečítajte si ako prví, čo je nové

zaregistrujte sa